Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra14/ftp/szfalnia.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Zespół Brown-Séquarda – Ubrania Medyczne
Skip to content

Zespół Brown-Séquarda

2 lata ago

560 words

21-letni mężczyzna miał ranę kłutą po lewej stronie szyi (panel A). Badanie neurologiczne ujawniło prawostronny zespół Hornera, prawą hemiplegię i całkowitą utratę czucia dyskryminacyjnego, proprioceptywnego i wibracyjnego poniżej poziomu C5 po prawej stronie. Po lewej stronie u pacjenta wystąpił spadek odczuwania bólu i temperatury poniżej poziomu C7, a także utrata propriocepcji w nogach. Odkrycia wykazały diagnostykę zespołu Brown-Séquarda, z dodatkowym wynikiem utraty propriocepcji po lewej stronie. Uważa się, że pacjent doznał hemisekcji prawej strony rdzenia kręgowego w C4 i urazu grzbietowej kolumny lewej strony rdzenia kręgowego. Zespół Hornera przypisano uszkodzeniu prawej kolumny pośredniej. Rezonans magnetyczny (MRI), wykonany w celu wykluczenia krwiaka nadtwardówkowego, potwierdził diagnozę. Prawostronny MRI szyjki macicy T2 z obciążeniem T2 pokazuje hemisekcji rdzenia kręgowego przy C4 (strzałka w panelu B). Osiowy pomiar T2 MRI w zależności od poziomu uszkodzenia (panel C) pokazuje zwiększoną intensywność sygnału wskazującą na obrzęk w spuchniętej prawej stronie rdzenia kręgowego (duża strzałka), a także w grzbietowej stronie lewej strony rdzeń kręgowy (mała strzałka). Liniowy obszar o zmniejszonej intensywności sygnału rozciągający się od lewego grzbietowego do prawego brzusznego aspektu rdzenia kręgowego (mała strzałka) reprezentuje krwotok w rdzeniu kręgowym wzdłuż trajektorii noża. Duża strzałka wskazuje na trzon kręgu C4. Trzy miesiące po urazie pacjent miał tylko niewielkie zmiany sensoryczne i osłabienie, miał normalną pracę jelit i pęcherza, chodził z minimalną pomocą i wrócił do samodzielnego życia.
Rycina 21-letni mężczyzna miał ranę kłutą po lewej stronie szyi (panel A). Badanie neurologiczne ujawniło prawostronny zespół Hornera, prawą hemiplegię i całkowitą utratę czucia dyskryminacyjnego, proprioceptywnego i wibracyjnego poniżej poziomu C5 po prawej stronie. Po lewej stronie u pacjenta wystąpił spadek odczuwania bólu i temperatury poniżej poziomu C7, a także utrata propriocepcji w nogach. Odkrycia wykazały diagnostykę zespołu Brown-Séquarda, z dodatkowym wynikiem utraty propriocepcji po lewej stronie.
Uważa się, że pacjent doznał hemisekcji prawej strony rdzenia kręgowego w C4 i urazu grzbietowej kolumny lewej strony rdzenia kręgowego. Zespół Hornera przypisano uszkodzeniu prawej kolumny pośredniej. Rezonans magnetyczny (MRI), wykonany w celu wykluczenia krwiaka nadtwardówkowego, potwierdził diagnozę. Prawostronny MRI szyjki macicy T2 z obciążeniem T2 pokazuje hemisekcji rdzenia kręgowego przy C4 (strzałka w panelu B). Osiowy pomiar T2 MRI w zależności od poziomu uszkodzenia (panel C) pokazuje zwiększoną intensywność sygnału wskazującą na obrzęk w spuchniętej prawej stronie rdzenia kręgowego (duża strzałka), a także w grzbietowej stronie lewej strony rdzeń kręgowy (mała strzałka). Liniowy obszar o zmniejszonej intensywności sygnału rozciągający się od lewego grzbietowego do prawego brzusznego aspektu rdzenia kręgowego (mała strzałka) reprezentuje krwotok w rdzeniu kręgowym wzdłuż trajektorii noża Duża strzałka wskazuje na trzon kręgu C4. Trzy miesiące po urazie pacjent miał tylko niewielkie zmiany sensoryczne i osłabienie, miał normalną pracę jelit i pęcherza, chodził z minimalną pomocą i wrócił do samodzielnego życia.

Andrew D. Firlik, MD
William C. Welch, MD
University of Pittsburgh Medical Center, Pittsburgh, PA 15213-2582

Powołując się na artykuły (6)
Zamknij Cytowanie artykułów
Listy
[więcej w: cefepim, flexagen, celiprolol ]
[przypisy: parapareza, escapelle skuteczność, orungal opinie ]

0 thoughts on “Zespół Brown-Séquarda”