Skip to content

Ostra reakcja na dipirydamol podczas scyntygrafii mięśnia sercowego

3 tygodnie ago

474 words

Zgłaszamy ostrą reakcję alergiczną na infuzję dipirydamolu. 56-letni mężczyzna został skierowany na scyntygrafię mięśnia sercowego. Nie miał żadnej historii astmy ani cukrzycy. Jego leki zawierały atenolol i gemfibrozyl. W przeszłości miał alergię na aspirynę, tetracyklinę i penicylinę. Jego reakcje obejmowały obrzęk naczynioruchowy i duszność.
Zastosowano testy stresu dipipidamolowego, ponieważ pacjent posiadał blok lewej odnogi pęczka Hisa. Około jednej minuty po rozpoczęciu wlewu pacjent zgłosił świąd okołooczodołowy, ale jego stan był stabilny. Wlew zakończono bez powikłań po podaniu technetu-99m sestamibi w siedem minut.
Dwadzieścia minut później pacjent miał ucisk w szyję, duszność i uogólniony obrzęk twarzy. Po podaniu tlenu został przeniesiony na oddział ratunkowy w stabilnym stanie. Ponieważ jego reakcja postępowała powoli, epinefryna została wstrzymana, podano dożylnie chlorowodorek prometazyny i hydrokortyzon. Stan pacjenta poprawił się w ciągu następnych dwóch godzin, pozostawiając resztkowy obrzęk okołooczodołowy, ale całkowite ustąpienie objawów ze strony układu oddechowego. Badanie kardiologiczne zakończono bez dalszych zdarzeń. Wynik był normalny.
Wcześniejsze doniesienie o ostrej reakcji na dipirydamol odnotowało znaczącą reakcję w ciągu 45 sekund po rozpoczęciu wlewu. Rumień, pokrzywka, obrzęk twarzy i duszność rozwijały się szybko, co wymagało dożylnego podania epinefryny i deksametazonu. Jedynym podobieństwem pomiędzy przypadkami było stosowanie beta-blokerów przez pacjentów, które zwiększały częstość występowania reakcji na kontrast radiologiczny2. Nasz pacjent miał mniej ostry przebieg. Poinformował, że nie miał wcześniej żadnego kontaktu z dipiridamolem lub technetem-99m sestamibi.
Jest mało prawdopodobne, aby ta reakcja była spowodowana podawaniem semiotamibi z technetu-99m ze względu na czasowy przebieg zdarzeń, bez reakcji w ciągu dwóch godzin po początkowym wstrzyknięciu sestamibi technetu-99m. Reakcja na wstrzyknięcie technod-99m sestamibi po drugim poipipirydamolu byłaby mało prawdopodobna na podstawie uczulenia na pierwsze wstrzyknięcie, ponieważ upłynęły tylko dwie godziny między ekspozycjami. Ponadto świąd twarzy twarzy zbiegł się z wlewem dipirydamolu. Należy zauważyć, że reakcje takie jak te dla dipirydamolu, choć z oczywistych względów, wydają się niezwykle rzadkie.
S. Angelides, MB, BS
H. Van der Wall, MB, BS, Ph.D.
SB Freedman, MB, BS, Ph.D.
Concord Hospital, Concord 2139, Australia
2 Referencje1. Weinmann P, Moretti JL, Leynadier F. Reakcja anafilaktyczna wywołana przez dipirydamol podczas scyntygrafii mięśnia sercowego. Am J Med 1994; 97: 488-488
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Lang DM, Alpern MB, Visintainer PF, Smith ST. Zwiększone ryzyko reakcji anafilaktoidalnej ze środków kontrastowych u pacjentów przyjmujących blokery .-adrenergiczne lub z astmą. Ann Intern Med 1991; 115: 270-276
Web of Science MedlineGoogle Scholar
(10)
[podobne: celiprolol, bromazepam, Mimośród ]
[podobne: objawy grzybicy pochwy, objawy niewydolności nerek, objawy raka pluc ]